اصول و روشهای کار در آزمایشگاه

اصول و روشهای کار در آزمایشگاه                

          Laboratory Practice and Technique                              

  تجهیزات ایمنی فردی                  Personal Protective Equipment (PPE)

 

ابتدا باید نوع عامل خطرناک زیستی بخوبی شناخته شود. فردی که با این عوامل کار می کند، باید تجهیزات ایمنی فردی مناسب را به عنوان یک سدّ اولیه در برابر خطر استفاده کند.

 - از تجهیزات ایمنی فردی می توان، محافظ کامل صورت- روپوش آزمایشگاه- گان- ماسک- دستکش- عینک- کفش رو بسته و ... نام  برد که مسئول آزمایشگاه باید بطور مرتب تجهیزات سالم فوق را تهیه و در آزمایشگاه برای استفاده بگذارد.

 -  تجهیزات ایمنی فردی لازم، باید قبل از کارکردن با مواد خطرناک زیستی پوشیده شود و بلافاصله بعد از اتمام کار خارج گردد.

 -  در صورتیکه هر کدام از تجهیزات فردی در حین کار به ماده خطرناک زیستی آلوده شد، باید بلافاصله آن را تعویض کرد.

 -  قبل از خروج از آزمایشگاه حتماً تجهیزات ایمنی فردی باید خارج شود.

 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩۱/٢/٢۸

ایمنی در آزمایشگاههای زیستی Biological Safety

این بخش حاوی اطلاعات موردنیاز به منظور محافظت و ایمنی افرادی است که با مواد زیستی خطرناک سر وکار دارند. دستورالعمل  های ذیل وسیله‌ای است برای ارزیابی خطرات کار با مواد زیستی و معرفی روش مناسب برای کارکردن  با  آنها به منظور کم کردن خطر عفونت های شغلی.تجربه نشان داده است که کارکردن غیراصولی با مواد زیستی، می تواند عامل انتقال عوامل بیماریزا به کارکنان آزمایشگاه و بدنیال آن به سایر افراد جامعه باشد.
مواد خطرناک زیستی (Bio-hazardous) هم می توانند به عنوان عامل بیماریزا ایجاد بیماری کنند و هم زمینه ابتلا به سایر بیماریها را در انسان و حیوان فراهم کنند.
به عنوان مثال می توان از باکتریها- قارچها- ویروسها- انگلها- ریکتریاها- خون و بافتهای فیکس نشده به عنوان نمونه هایی از مواد زیستی نام برد.

ادامه مطلب   
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۱/٢/٢٧

تعاریف و واژگان GMP ( جی ام پی) قسمت دوم

بذر سلولی کاری(Manufacturer”s working cell bank)

حجم مشخصی از سلولها که از پاسا n بذر سلول ماستر بدست آمده و دارای خصوصیات  کیفی یکسانی بوده و در شرایط فریز شده در دمای 70- درجه سانتیگراد و یا پایینتر نگهداری میشوند.از این سلول برای تهیه سلول  تولید استفاده میشود.

 

سلول تولید (‍ Production cell culture)

حجمی از سلول  کشت داده شده در یک یاچند ظرف  که همگی از کشت یک  بذر کار بدست آمده اند و در یک مرحله کاری کشت داده میشوند.فرآورده مورد نظراز این سلولها حاصل میگردد. 

 

بانک سلولی کاری (Working Cell Bank) : کشتی از سلول های مشتق از بانک سلولی مادر که  در ظرفهایی با حجم مساوی توزیع و برای تهیه کشت های سلولی تولید مورد استفاده قرار می گیرد. بانک سلولی کاری را معمولاً در دمای  70 درجه سانتیگراد زیر صفر یا کمتر نگهداری می کنند.

 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۱/٢/٢٤

سیستم های تهویه مطبوع حجم ثابت (CAV)

این نوع از سیستم های تهویه مطبوع حجم ثابت (CAV) در طراحی های مرسوم اتاق تمیز کاربرد بسیار زیادی دارد. با بررسی انواع اتاق تمیز کار شده در ایران می توانید تعدادی از این روشها را به خصوص  تک زونه و باز گرمایش در خروجی را ببینید.

این سیستم ها بر پایه حجم هوای ثابت و درجه حرارت متغیر کار می کنند. یعنی حجم هوای ورودی به فضا ثابت است و با تغییر دمای هوای ورودی به شرایط هوای مورد نظر می رسیم.این سستم ها جهت تهویه هوای چندین زون به کار می روند و در ان تامین سرمایش و کنترل چندین زون در یک لحظه انجام می شود.

 

جهت تغییر درجه حرارت هوای ورودی دو روش وجود دارد، یکی بازگرمایش در خروجی هر زون و دوم مخلوط کردن هوای گرم  و هوای سرد می باشد. در روش اول دمای هوا برای بدترین حالت تنظیم می شود و به کلیه زون ها فرستاده می شود. سپس در ورودی هر زون یک کویل بازگرمایش قرار دارد که این کویل توسط ترموستاتی که به ان وصل است دمای هوای مورد نیاز هر اتاق را تنظیم می کند.

در

ادامه مطلب   
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱:۳٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۱/٢/٢٠

تعاریف و واژگان GMP ( جی ام پی ) قسمت اول

 باز یافت (Recovery)

وارد نمودن تمام یا قسمتی از سری ساخت قبلی که تمام الزامات کیفیتی را دارا میباشد به سری ساخت دیگر در مرحله معینی از ساخت.

 

بانک سلولی (Cell Bank)

عبارت از مجموعه ای از سلولها که کلیه خصوصیات انها معین و مکتوب شده و در شرایط تعریف شده که در آن شرایط سلولها کلیه خواص بیولوژیک خود را حفظ میکنند ذخیره و نگهداری میگردند.این سلولها برای مقاصد تولیدی ،کنترلی و یا تحقیقی مورد مصرف قرار میگیرند.

ادامه مطلب   
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۱/٢/٢٠

آداب داروسازی (جی ام پی) GMP

" آداب داروسازی"  به عنوان مرجعی پایه که در مرحله بررسی نقشه های اجرایی پروژه های جدید، صدور پروانه بهره برداری و همچنین در بازرسی دوره ای کارشناسان مراجع نظارتی مورد استفاده قرار می گیرد. دامنه شمول الزامات مذکور علاوه بر کارخانه های داروسازی و صنایع مرتبط ( مواد اولیه، اقلام بسته بندی)، شامل شرکت های توزیع و حتی مراکز مطالعات بالینی نیز می گردد.

آداب داروسازی   (GMP):

جی ام پی   Good Manufacturing practice   GMP

عبارت است از عملیات اجرایی که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در تولید بهینه و مطلوب مؤثر بوده و منجر به تولید یک محصول با کیفیت و کمیت معین از پیش تعیین شده میشود

ادامه مطلب   
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۱/٢/۱٧
تگ ها :

میکروارگانیسم

میکروب، میکروارگانیسم یا ریزاندامگان جانداران ریزی هستند که تقریبا در همه جا حضور دارند از کف اتاق تا درون هوا و آب از روی پوست و موهایمان تا درون بدن همه جانداران. دانش میکروبیولوژی به بررسی ریزاندامگان می‌پردازد.

بطور کلی در طبیعت ۳ نمونه ریزاندامگان (میکروارگانیسم) وجود دارد:

تجزیه (فاسد) کننده‌های تدریجی (به انگلیسی: ‎degenerative Microorganisms)
  خنثی‌ها، سازشکارها، فرصت طلب‌ها (به انگلیسی: ‎neutral Microorganisms)
  سازنده‌ها با احیا کننده‌ها (به انگلیسی: ‎regenerative Microorganisms)

 

ادامه مطلب   
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۱/٢/۱٧

تعاریف اتاق تمیز

اتاق تمیز

اتاقی که در آن تراکم ذرات موجود در هوا کنترل شده‏، ساخت و بهره برداری از آن به نحوی باشد که میزان ورود، تولید و باقیماندن ذرات در آن به حداقل برسد و همچنین دیگر عوامل مربوطه مانند درجه حرارت‏، رطوبت و فشار برحسب نیاز تحت کنترل باشد. به عنوان نمونه میتوان به سالن‏های تولید فرآورده‏های تزریقی‏، اتاقهای عمل بیمارستانی و سالن‏های تولید نیمه هادی‏ها اشاره کرد.

ناحیه تمیز

یک فضای مشخص که در آن تراکم ذرات موجود در هوا کنترل شده‏، ساخت و بهره برداری از آن به نحوی باشد که میزان ورود، تولید و باقیماندن ذرات در آن به حداقل برسد و همچنین دیگر عوامل مربوطه مانند درجه حرارت‏، رطوبت و فشار برحسب نیاز تحت کنترل باشد.

یادآوری‏- این ناحیه می‏تواند باز یا بسته بوده و داخل یک اتاق تمیز و یا خارج از آن واقع شده باشد.

ادامه مطلب   
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۱/٢/۱٧
تگ ها :

تکنولوژی اتاق تمیز

سلام

حامد پیمان خواه هستم.

تخصصم مشاوره و طراحی سامانه های تمیز دارویی,بهداشتی و صنایع الکترونیک است.

امیدوارم با مطالب این وبلاگ بروز شوید.

  
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۱/٢/۱٧
تگ ها :