واژه‌های ضدعفونی و استریلیزاسیون

سلام

در بسیاری از مواقع به دلیل عدم تعریف صحیح کلمات ، اشتباهات زیادی در گفتار و برداشت ما صورت می گیرد، در این جا واژه‌های مختلفی که برای ضدعفونی و استریلیزاسیون به کار می روند را تعریف می شوند:

 

ضدمیکروبی (Anti Microbial): معرفی است که میکروارگانیزم‌ها را می‌کشد یا رشد و تکثیر آنها را سرکوب می‌کند.

گندزدا (Antiseptic): ماده‌ای است که رشد و نمو میکروارگانیزم‌ها را بدون نیاز به کشتن آنها، مهار می‌کند، گندزداها معمولاً برای ضد عفونی سطح بدن به‌کار می‌رود.

کشنده زیستی (Biocide): یک واژه عمومی برای هر ماده‌ای که ارگانیزم‌ها را می‌کشد.

میکروب‌کش شیمیایی (Chemical germicide): یک ماده شیمیایی یا مخلوطی از مواد شیمیایی است که برای کشتن میکروارگانیزم‌ها مصرف می‌شود.

آلودگی‌زدا (Decontamination): فرآیند حذف و یا کشتن میکروارگانیزم‌ها، از این واژه برای حذف یا خنثی سازی مواد رادیواکتیو یا مواد شیمیایی خطرناک استفاده می‌شود.

ضدعفونی کننده (Disinfectant): یک ماده شیمیایی یا مخلوطی از مواد شیمیایی که برای کشتن میکروارگانیزم‌ها استفاده می‌شود، اما لزوماً براسپور اثر ندارد. ضدعفونی کننده‌ها معمولاً برای سطوح یا موارد بی‌جان به کار می‌رود.

ضدعفونی (Disinfection): یک راه فیزیکی یا شیمیایی برای کشتن میکروارگانیزم‌ها است، لزوماً براسپور اثر ندارد.

میکروب‌کش (Microbicide): یک ماده شیمیایی یا مخلوطی از مواد شیمیایی که میکروارگانیزم‌ها را می‌کشد. این واژه اغلب به‌جای واژه‌های «کشنده زیستی» ، «میکروب‌کش شیمیایی» یا «ضد میکروب» به کار می‌رود.

کشنده اسپور (Sporocide): یک ماده شیمیایی یا مخلوطی از مواد شیمیایی که برای کشتن میکروارگانیزم‌ها و اسپورها استفاده می‌شود.

استریلیزاسیون (Sterilization): فرآیندی که کلیه انواع میکروارگانیزم‌ها و اسپورها را می‌کشد و از بین می‌برد.

   
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱:٢۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩۳/٦/٢٢

راهنمای ایمنی زیستی NIH

سلام

به تمام کسانی که به کار طراحی آزمایشگاهای بیولوژیک علاقمند هستند خواندن راهنمای NIH  را توصیه می کنم، مطمئنا با خواندن این راهنما خیلی از سوالها را جواب میگیرید اما نه همه اش را !!!

جواب خیلی از سوالات فنی و الزامات را باید جاهای دیگر هم دنبال کنید البته با کمی تلاش :)

The NIH Guidelines for Research Involving Recombinant or Synthetic Nucleic Acid Molecules (NIH Guidelines) detail safety practices and containment procedures for basic and clinical research involving recombinant or synthetic nucleic acid molecules, including the creation and use of organisms and viruses containing recombinant or synthetic nucleic acid molecules.

 

NIH Guideline:

http://osp.od.nih.gov/sites/default/files/NIH_Guidelines_0.pdf

 

http://osp.od.nih.gov/sites/default/files/NIH_Guidelines.html

 

از این به بعد سعی میکنم کتابها و منابع خوب و کاربردی را اینجا معرفی کنم.

  
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳٩۳/٦/۱٩