اصول و روشهای کار در آزمایشگاه

اصول و روشهای کار در آزمایشگاه                

          Laboratory Practice and Technique                              

  تجهیزات ایمنی فردی                  Personal Protective Equipment (PPE)

 

ابتدا باید نوع عامل خطرناک زیستی بخوبی شناخته شود. فردی که با این عوامل کار می کند، باید تجهیزات ایمنی فردی مناسب را به عنوان یک سدّ اولیه در برابر خطر استفاده کند.

 - از تجهیزات ایمنی فردی می توان، محافظ کامل صورت- روپوش آزمایشگاه- گان- ماسک- دستکش- عینک- کفش رو بسته و ... نام  برد که مسئول آزمایشگاه باید بطور مرتب تجهیزات سالم فوق را تهیه و در آزمایشگاه برای استفاده بگذارد.

 -  تجهیزات ایمنی فردی لازم، باید قبل از کارکردن با مواد خطرناک زیستی پوشیده شود و بلافاصله بعد از اتمام کار خارج گردد.

 -  در صورتیکه هر کدام از تجهیزات فردی در حین کار به ماده خطرناک زیستی آلوده شد، باید بلافاصله آن را تعویض کرد.

 -  قبل از خروج از آزمایشگاه حتماً تجهیزات ایمنی فردی باید خارج شود.

 

 


1 - محافظت از صورت

 
وقتی که احتمال ترشح مواد عفونی یا سایر مواد خطرناک زیستی وجود دارد، در صورتیکه هود ایمنی زیستی (BSC) در دسترس نیست باید از محافظ مناسب صورت استفاده کرد.
انواع محافظ صورت عبارتند از : عینک های ایمنی که دارای محافظ کناری می باشد- عینک معمولی- محافظ های تمام قد صورت و‌... .


2- روپوش های معمولی و گان ها


برای جلوگیری از آلودگی پوست و لباس بیرون باید حتماً روپوش آستین بلند یا گان پوشیده شود. در صورتیکه احتمال ترشح یا پاشیدن ترشحات روی لباس وجود دارد، باید از روپوش یا پیش بندی که دارای لایه نفوذناپذیر هست استفاده کرد.
موقع کار کردن با مواد خطرناک زیستی که در سطح سوم زیست ایمنی (BSL3) قرار می گیرند و همچنین مواد عفونی باید سرآستین روپوش آزاد نباشد و کاملاً داخل دستکش قرار گیرد. روپوش کثیف را یا باید در محل آزمایشگاه ضدعفونی و سپس شست یا اینکه با قراردادن در یک نایلون و بستن درب آن به سرویس لباسشویی فرستاد. روپوش را نباید برای شستشو به منزل برد.


3- دستکش ها


هنگام کار با مواد خطرناک زیستی همواره باید دستکش پوشید. زیرا پوشیدن دستکش می تواند فرد را در مقابل مواد خطرناک زیستی محافظت کند.


4- ماسکها


استفاده از ماسک در صورتیکه سیستم های کنترلی مهندسی مانند هودهای ایمنی زیستی (BSC) در دسترس نباشند، یا مواقعی که باید بطور همزمان بهمراه هود ایمنی زیستی (BSC) استفاده شود برای محافظت سیستم تنفسی از ورود آئروسل لازم است.
ماسک باید در صورت امکان قبل از استفاده ضدعفونی شود. کنترل شود که از نظر اندازه مناسب صورت باشد و نوع ماسک برای آزمایش موردنظر مناسب باشد و آموزش طریقه استفاده صحیح از آن داده شده باشد.
مطالب کامل وجامع در سایت ذیل قابل دسترسی است.

5- روکش های مخصوص کفش

 

در صورتیکه احتمال پاشیدن و ترشح مقادیر زیادی از مواد خطرناک زیستی وجود دارد، پوشیدن روکش محافظ یکبار مصرف روی کفش، به جلوگیری از سرایت و انتشار عوامل خطرساز کمک می کند.

شستشوی دستها

 

در صورت تماس مواد عفونی و آلوده با دستها، قبل از ادامه کار باید حتماً دستها را با آب و صابون به مدت حداقل 10 ثانیه شستشو داد. همچنین بعد از خارج کردن دستکش ها و قبل از خروج از آزمایشگاه شستن دستها لازم است انجام شود.

خوردن، آشامیدن، آرایش کردن و استفاده از لنز تماسی

 

خوردن، آشامیدن، استفاده از لوازم آرایشی و جواهرات اعم از انگشتر و ساعت و ... و بکار بردن لنزهای تماسی چشم در محیط آزمایشگاهی که با مواد خطرناک زیستی کار می شود ممنوع است. نگهداری مواد خوراکی و آشامیدنی در یخچالی که مواد شیمیایی در آن وجود دارد ممنوع است و برای مواد غذایی باید از یخچالی فقط به همین منظور استفاده کرد.

 

 

  
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩۱/٢/٢۸