قوانین ایران در طرح و نقشه فضاهای تولیدی داروسازی

سلام دوستان 

در پروژه های مختلف با این موضوع مواجه هستیم که مدیران فنی و عوامل درگیر در پروژه دنبال تاییدیه گرفتن از وزارتخانه یا یک نهادی جهت انجام شدن درست طراحی کارخانه خود هستند. 

روال قدیم به این ترتیب بود که یک سری نقشه با فرمت مشخصی بایستی تهیه میشد و برای کمیته تایید نقشه وزارت بهداشت ارسال میشد و جلساتی به این منظور برگزار می گردید و ... و در نهایت یک روندی تاتایید نقشه. 

 

به دلایل مختلف این کار، از جهات مختلف دارای ایرادات متعدد مهندسی و فنی بود که با نامه زیر این داستان منتفی شد. 

البته این نامه ای که در اینجا لینکش را میبینید جدید نیست اما به دلیل برخورد زیادم با این موضوع گفتم به شما هم اطلاع رسانی کنم .

نامه وزاررت بهداشت به مدیران عامل کارخانه های داروسازی در خصوص تدوین نقشه 

http://fdo.behdasht.gov.ir/uploads/114_1484_35383.pdf

 

 


متن نامه این است

 

تاریخ: 15-4-90

مدیرعامل محترم کارخان های داروسازی

سلام علیکم 

با احترام، با توجه به سیاست های کلان این معاونت در تفویض امور اجرایی به منظور کاهش تصدی گری و تسهیل امور صنایع به آگاهی می رساند از آنجا که تدوین نقشه فضاهای تولیدی در زمره امور تخصصی مرتبط با مهندسین کارخانجات داروسازی می باشد لذا از این پس، طرح و نقشه فضاهای تولیدی با تایید مسئول فنی و مدیر عامل شرکت مربوطه قابل انجام بوده و نیازی به ارسال آنها به این معاونت نمی باشد. بدیهی است شرکتها موظف هستند در احداث فضاهای تولیدی رعایت اصول GMP بر پایه PIC/S را نموده و مدارک و مستندات را در محل کارخانه نگهداری کنند. 

 

دکتر شانه ساز 

معاون دارو

 

سوال: تکلیف یک پروژه ساخته شده که از نظر معماری و تاسیسات مکانیک و الکتریک و کنترل کاملا تمام شده با تغییرات مورد نظر بازرس چیست؟

در چند مرد از گزارشات ایراداتی را در گزارش های بازرسین دیده ام که ناشی از نداشتن یا بروز نبودن دانش فنی و مهندسی بازرسین است. حالا ما مانده ایم و گزارش بی پایه بازرس و کلی گویی گزارش بازرس. 

 

از این دست سولات و مشابه آن برایم بدون پاسخ مانده است . 

شما بودید چه میگفتید؟!

  
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩۱/٥/٢٦