انبار فرآورده های دارویی

سلام

محل انبار فرآورده های دارویی با توجه به اینکه مقادیر قابل توجهی فرآورده های دارویی در آن نگهداری می شود باید از نظر مکان در محل مناسبی قرار گیرد. مکان هایی که دارای خطر سیلاب، نشست زمین یا زمین لرزه ها و شرایط جوی شدید مثل طوفان و گردباد در این فضاها حداقل باشد.

محل انبارها در موقعیت  جغرافیایی باید قرار گیرند که دارای نیروی انسانی و کار مناسب باشند تا عملیات انبارش و توزیع را بتوان درستی انجام داد.

فرآیند تحقیق در خصوص انبارها باید تمام شرایط انتخاب مکان مناسب شرکتهای داروسازی را لحاظ کندو اندازه انبار، ابعاد آن، محل انبار و دسترسی های فعلی و آتی جزو این پارامترهاست.

هدف از طراحی سیستم انبار ، به حداقل رساندن زنجیره تامین به مصرف کننده و به حداقل رساندن هزینه های توزیع، حفظ گرذش کالا در سیستم و همچنین ارائه خدمان قابل قبول به بیماران و مشتزیان است.


اولین قدم در برنامه ریزی زنجیره توزیع، پایه گذاری و استقرار تعدادی سطوح در زنجیره تامین به عنوان مراکز انبارداری و تعیین موقعیت جغرافیایی این انبارها می باشد.

به طور معمول یک سطح کشوری از انبار دارویی وجود دارد که محصولات را بطور مستقیم از سازندگان، کارخانجات و تامین کنندگان دریافت کرده و در سطوح نسبتا کوجکتر استانی، منطقه ای، بیمارستان ها و کراکز درمانی و بهداشتی توزیع می کند.

ممکن است بیش از 5 سطح انبارش قبل از رسیدن محصولات به دست بیماران موجود باشد. این مدل جند سطحی می تواند به ناکارآمدی های اساسی منجر شود که از آن جمله می توان به گردش کالای کم و هزینه بالای انبارداری کالا می توان اشاره کرد.

همچنین ریسک تاریخ گذشته محصول در مدت انبارداری افزایش خواهد یافت.

  
نویسنده : حامد پیمان خواه/ Hamed Peymankhah ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩٦/٤/۱۱
تگ ها :