هواساز هایژنیک و اتاق تمیز و اما اگر ها ...

سلام

بحث هواساز و سیستم فیلتراسیون هوا یک بحث تخصصی است.

بحثی که متاسفانه در تو در توی طراحی ها و مدعیان سازنده، از سور همگان نادیده گرفته می شود.

 بیشترین قیمت یک خرید تاسیساتی در یک پروژه هواساز و اجزا تهویه است و بدون شک موثر ترین آن. اجزا سیستم هوارسانی از هواساز و کانال کشی و فیلتر باکسها و دریچه ها و فیلترها و کویلها و ... اجزا بخشی از سیستمی هستند که هر کدام درصد موثری بر کیفیت طراحی و اجرای طرح دارند.

متاسفانه رویکرد دستگاه محور و صرفا فروش یک محصول از جانب فروشنده و یک خرید نا مناسب آنچنان پروژه های اتاق تمیز را در اجرا و بهره برداری با چالش مواجه می کنند که متضرر ترین فرد در این بین کارفرما خواهد بود.

کارفرمایی که با عدم بینش صحیح در استفاده از مشاورین و ناظرین متخصص و متعهد، خرید نامناسب از شرکت های صرفا فروشنده و کم تعهد و اجرای نا مناسب ، با هدررفت سرمایه هایی مواجه است که گاه اصلاح آن غیر ممکن است.

شاید هواساز هایژنیک بهانه ای برای این موضوع باشد ، اما باید توجه کنیم که عدم توجه یکایک مشاوران، پیمانکاران و مجریان، ناظرین و سازندگاه به موارد فنی و استانداردی بین المللی  - تاکید بر بین المللی به خاطر جوان بودن بحث اتاق تمیز در ایران - باعث خسارتهای متعددی شده است.

با یک جستجو در بین سازندگان اتاق تمیز  و یا سازندگان تجهیزات اتاق تمیز مانند هواساز هایژنیک ! در ایران و سایر کشورها بسیاری از موارد بدون گفتن من بر شما روشن خواهد شد.

 

مطالبی که صرفا جنبه تبلیغاتی و بازاری داشته و صرفا برای پر کردن صفحات یا کاتالوگ ها تقدیم شما می شود و کوچکترین بار فنی ندارد. بطور مثال هواسازها یی که در نبود سیستم برچسب انرژی سازمان استاندارد با رده های انرژی بالا معرفی می شود، دستگاههایی که صرفا با ورق استیل پوشانده می شود  - سوال من از سازنگان این است که واقعا شرکت های تهویه در سالیان گذشته متوجه این موضوع نبود اند که ورق استیل را هم می توان در ساخت هواساز به کار برد که ورق استیل داخل هواساز را نشان هایژنیک می دانید!! یا شما مخترع این موضوع هستید پس لطفا سری به دستگاههایی که 20 سال پیش در مناطق جنوبی ایران نصب شده اند سر بزنید یا سکوهای نفتی و ... -   یا اینکه فن داخل دستگاه حتما باید از نوع PLUG FAN باشد!! این در کجای کدام استاندارد آمده که با این فن فقط هواساز هایژنیک  می شود!!

یا که ساخت هواسازهای هایژنیک استاندارد در داخل دستگاه نباید زاویه °90 وجود داشته باشد     این هم از مواردی است که ارجاع استانداردی آن نا مشخص است

 و ...

یا این تعریف را داشته باشید:

 

نه داخلی هواساز هایژنیک برخلاف هواسازهای معمول که جنسش اهمیتی ندارد، باید از استیل باشد تا به راحتی قابل شستشو بوده و آلودگی به خود نگیرد. از سوی دیگر هواساز هایژنیک مراحل فیلتراسیون بیشتری دارند. هواسازها  به طور کلی معمولا دارای دو مرحله فیلتر هستند. در مرحله نخست معمولا از عبور خس و خاشاک به هواساز جلوگیری می شود و در مرحله بعدی یک فیلتر مطابق با استاندارد های EU استفاده می شود تا جلوی ورود گرد و غبار را بگیرد. هواساز هایژنیک، مرحله سومی نیز دارد که معمولا پس از فن هواساز قرار می گیرد و آن استفاده از فیلترهای هپا  است. معمولا در این مرحله از فیلترهایی کلاس H11 تا H13 استفاده می شود. این فیلترها، جدا از فیلترهایی است که خود محیط تمیز استفاده می شود. استفاده از این فیلتر سبب می شود تا نوعی  پیش فیلتر برای فیلترهای هپا خود محیط باشند و طول عمر آنان افزایش یابد. تعویض فیلترهای هپا هواساز، معمولا بسیار ساده تر از فیلترهای هپا در خود محیط است.

 

کی گفته واقها جنس هواسازهای معمولی تفاوتی نمیکند!!، استاندارد EU چه استانداردی است؟ واقعا این استاندارد شماره نداره یا اسمش EU است!

فیلتر هپا H11 ما نداریم البته چند سالی است که نداریم  بهتر نیست کمی بروز باشیم

واقعا فکر میکنید فیلتر داخل هواساز را صرفا برای ساده تر شدن تعویض آن نسبت به فیلتر هپای داخل محیط طراحی نصب می کنند و عمق طراحی در همین جمله خلاصه می شود.

کلا و سرجمع هم ما سه مرخله فیلتراسیون با هپا را به توصیه شما در هواساز میگذریم و کلهم اجمعین همه مشکلات اتاق تمیز از طراحی و اجرا هم حل می شود و نیازی هم به فیلتر دریچه ای نداریم.  عجب جملات پر باری

 

این نمونه یکی از این معرفی های بد محصول است- البته اگر واقعا محصول قابل عرضی باشد-

واقعا قصدم زیر سوال بردن کسی نیست اما این ناراحت کننده است که این همه کار خوب در دنیا انجام می گیرد اما ما دنبال روشهای غیر صحیح کسب درآمد بعضا با سو استفاده از ناآگاهی دیگران هستیم و صنعت و حرفه ای تخصصی را با با این کلمات توصیف می کنیم.

 

 

/ 0 نظر / 92 بازدید